Warning: Table './respektnebol/cache_page' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM cache_page WHERE cid = 'http://www.respektneboli.cz/pedagogove/zdroje/platova-nerovnost' in /www/sites/4/site31264/public_html/includes/database.mysqli.inc on line 134
Platová nerovnost | Respekt nebolí

Platová nerovnost

  • Poslat
  • Tisk

Metodický list

Předpokládaný čas: 45 min.

Pomůcky: interaktivní tabule pro promítnutí článků z internetu a stripu od Vojtěcha Maška, případně nakopírované texty Proč ženy berou méně? (Statistikaamy.cz, 06/2014) a kopie stripu pro každého studenta

Cíl:

  • Studenti na základě informací a názorů navrhují opatření, která by mohla zabránit platové diskriminaci žen.

Postup:

EVOKACE

Na úvod položte studentům otázku:

  • Jaký plat by sis představoval/a například za měsíční brigádu v automobilce za manuální práci v pásové výrobě?

Své návrhy ať studenti neříkají nahlas, ale napíší je na lísteček, který vám následně odevzdají.

Posbírejte zvlášť lístky chlapců a zvlášť lístky děvčat.

Otázka pro studenty:

  • Co myslíte, jak dopadlo hlasování v naší třídě? (Řekli si o více peněz chlapci nebo děvčata?)

Napište součet chlapeckých a dívčích představ o platu na tabuli a vypočítejte, jaký plat by si v průměru představovala děvčata a jaký chlapci.

Vyberte z následujících variant otázku, která odpovídá tomu, jak dopadlo hlasování ve vaší třídě.

  • Proč asi jste si v naší třídě představovali odměnu velmi podobnou?
  • Proč si asi chlapci v naší třídě představují vyšší platy než děvčata?
  • Proč si asi děvčata v naší třídě představují vyšší plat než chlapci?

Studenti ať odpovědi prodiskutují ve dvojicích, jejich odpovědi pak zapište na tabuli.       

Zeptejte se studentů, zda si myslí, že ženy a muži v ČR jsou odměňováni za stejnou práci stejně. Odpověď na tuto otázku mohou vyjádřit postavením na názorové škále (názorové ose).

Promítněte studentům na interaktivní tabuli strip Vojtěcha Maška s názorem pana Knedlíka. Tak může vypadat názor některých mužů.

UVĚDOMĚNÍ SI VÝZNAMU INFORMACÍ

Promítněte studentům úvod článku Proč ženy berou méně? a první graf z textu.

„Běžnou výplatu, vyjádřenou mzdovým mediánem, mají ženy oproti mužům nižší o 15,5 %. Důvodem je menší počet odpracovaných a placených hodin a hůře odměňovaná zaměstnání. Jen velmi málo žen se vyskytuje na nejlépe placených řídících pozicích, a pokud ano, pak jsou jejich mzdy nižší než platy top manažerů – mužů.“

Zdroj: http://www.statistikaamy.cz/2014/06/proc-zeny-berou-mene/

Vyzvěte studenty, aby sledovali graf pod prvním odstavcem a pokusili se jej interpretovat.

Upozorněte studenty, že jiná studie říká, že:

„Nižší mzdy žen jsou dané hlavně tím, že ženy musí většinou odpracovat ještě jednu směnu v domácnosti, v péči o děti a nemocné, a tuto společensky užitečnou, ba nezbytnou práci, odvádějí bez nároku na odměnu.“

Zdroj: http://www.statistikaamy.cz/2015/04/co-ovlivnuje-vysi-platu-pohlavi-a-dobry-obor/

Pro přiblížení problematiky můžete studentům promítnout ještě další dva zdroje:

REFLEXE

Požádejte studenty, aby ve dvojicích přemýšleli a navrhovali, co by mohlo vést k platové rovnoprávnosti mužů a žen.

Ať studenti u každého bodu diskutují o možných kladech a záporech každého z opatření.

Varianta:

Případně mohou studenti jen v seznamu návrhů zatrhnout, kterému z opatření by dali svůj hlas a teprve pak mohou vymyslet další antidiskriminační opatření.

Opatření, která umožní mzdovou rovnoprávnost mužů a žen:

  • Uzákoněné kvóty pro počty žen a mužů ve firmách (na vyšších pozicích).
  • Doporučené kvóty pro počty žen a mužů ve firmách (na vyšších pozicích).
  • Povinná péče o dítě také pro muže.
  • Větší množství finančně dostupných jeslí a školek s vysoce odbornou péčí o děti.
  • Možnost úpravy pracovní doby pro rodiny a malými dětmi.

Na závěr shrňte jednotlivá zadání této lekce, připomeňte studentům klíčové okamžiky a požádejte je o zpětnou vazbu k této hodině. Zadání pro zpětnou vazbu:

  • Jak jsem spokojená/ý s průběhem lekce a s úrovní diskusí a proč?
  • Čeho si cením?
  • Co mne překvapilo?
  • O čem pochybuji?
  • Na co jsem změnil/a názor?

 

Autorka lekce: Nina Rutová

Materiál k výuce

Víc peněz
  • Poslat
  • Tisk

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
Obrázkové CAPTCHA
Vložte znaky zobrazené na obrázku.