Warning: Table './respektnebol/cache_page' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM cache_page WHERE cid = 'http://www.respektneboli.cz/pedagogove/zdroje/neni-porod-jako-porod' in /www/sites/4/site31264/public_html/includes/database.mysqli.inc on line 134
Není porod jako porod | Respekt nebolí

Není porod jako porod

  • Poslat
  • Tisk

Metodický list

Předpokládaný čas: 45 min.

Pomůcky: interaktivní tabule pro promítnutí úryvků z novinových článků a stripu Vojtěcha Maška s názvem Byl u porodu, případně nakopírované novinové články a strip (viz popis lekce) pro každého studenta (nejlépe obojí), text Petice za péči o ženu a dítě v období těhotenství, při porodu a během šestinedělí, video Rozhovor s Pavlou a její rodinou z dokumentárního seriálu Čtyři v tom

Cíl:

  • Studenti si na základě informací z médií utvářejí názor na to, zda mají ženy právo se rozhodnout, jakým způsobem chtějí přivést na svět dítě.

Postup:

EVOKACE

Nechte studenty tajně hlasovat o tom, zda by měly mít ženy možnost volby, zda chtějí rodit doma za přítomnosti porodní asistentky nebo v nemocnici. (Předpokládá se, že jsou již s riziky a výhodami obou způsobů předem obeznámené.) Tajné hlasování může probíhat formou odevzdaných lístků ANO/NE.

Rozdejte (ukažte na interaktivní tabuli) studentům strip Vojtěcha Maška s názvem Byl u porodu, který má text jen v prvních třech bublinách a zeptejte se jich:

  • Jak na vás postava pana Knedlíka působí?
  • Jak by podle vás mohl  proslov pana Knedlíka končit (na jednom až třech dalších obrázcích)?

Návrhy sdílejte v celé skupině.

UVĚDOMĚNÍ SI VÝZNAMU INFORMACÍ

Požádejte dobrovolníky, aby přečetli celé třídě vybrané zprávy i s uvedením zdroje.

Lilia Kousnoutdinová (27 let): „Na západě jsme teprve nedávno znovu objevili, jak naprosto klíčové je, aby bylo dítě hned po porodu s matkou. Když jsem se v Bhútánu ptala porodníků, jestli děti po porodu někam odnášejí, tak se mě nechápavě ptali, kam by je měli odnášet. A proč.“

Zdroj: Silvie Lauder: Všichni v sobě máme mužský a ženský element (Respekt 3/2016, str. 47)

Paní Eva chtěla po bezproblémovém porodu odejít z nemocnice a užívat si první okamžiky se svým dítětem v klidu domova. Narazila však na nesouhlas lékařů a skončilo to vydáním předběžného opatření, podle kterého musela matka předat své zdravé dítě do péče nemocnice. Případ se dostal až k Evropskému soudu pro lidská práva, který konstatoval pochybení státu.

Zdroj: Matce odebrali dítě, protože opustila porodnici proti vůli lékařů (Liga lidských práv,  12/2014)

Vyzvěte studenty, aby v libovolně zvolených trojicích diskutovali na tato témata:

  • Je pro dítě lepší, když jej od matky odnesou nebo když zůstane po porodu u matky (otce)?
  • Proč asi Evropský soud pro lidská práva konstatoval pochybení státu? Čí právo a na co asi stát porušil?

Přečtěte studentům (promítněte a následně rozdejte v tištěné podobě) další dvě citace k tématu.

Ivana Königsmarková, porodní asistentka: „To, že ženy nemají svobodnou volbu (zda rodit doma nebo v nemocnici), nám vyčítá i Evropská unie a 10. září (2013) se bude ve Štrasburku projednávat stížnost dvou žen, které si stěžují na ČR, že jim nezajistila péči při porodu doma. Podstata toho sporu ale není ani tak o tom, jestli doma, nebo v porodnici, ale spíše o svobodné volbě. A také o tom, že pokud si žena vybere moji péči, tak ji jako porodní asistentka budu moci doprovodit do porodnice a vést třeba porod tam. To nyní není možné.“

Zdroj: Chci dál pomáhat u domácích porodů, říká Königsmarková po zrušení trestu (iDNES.cz, 29. 8. 2013)

Adéla Hořejší, advokátka Wilson&Partners: „Česká republika velmi dobře ví, že nemůže přímo omezit právo ženy rodit doma. Volí tedy cestu nepřímé represe, brání porodním asistentkám, aby u porodů asistovaly, nevydává jim oprávnění k práci. Jakékoli prohlášení státu o tom, že tímto postupem chrání zdraví žen a dětí je pouze účelové. Těžko lze chránit zdraví druhého člověka tím, že je mu odepřena zdravotní péče. V současné době jsou ženy nuceny rodit doma bez asistence. Pravým smyslem postoje státu je chránit monopolní postavení České gynekologicko-porodnické společnosti, která represi vůči ženám, které chtějí rozhodovat samy o svém porodu, i vůči porodním asistentkám vyvolává. Čeští porodníci drží moc a kontrolu nad penězi, ženami i volbou. Bez možnosti volby se nezmění ani situace uvnitř porodnic.”

Zdroj: Tisková zpráva: Domácí porody před velkým senátem Evropského soudu pro lidská práva (www.ijinak.cz, 26. 11. 2015)

Promítněte studentům také čtyřminutové video Rozhovor s Pavlou a její rodinou z dokumentárního seriálu Čtyři v tom. Jako doplňkový materiál můžete využít také článek Jak se rodí v Anglii? Rozhovor s Pavlou K. z pořadu Čtyři v tom (karlamikova.blog.idnes.cz, 6. 1. 2016)

REFLEXE

Rozdejte studentům (či promítněte na interaktivní tabuli) Petici za péči o ženu a dítě v období těhotenství, při porodu a během šestinedělí (e-petice.cz, 16. 11. 2015).

Otázka pro studenty:

Kterým bodům (větám) z Petice:

  • nerozumíte (čemu konkrétně)?
  • rozumíte a souhlasíte s nimi?
  • rozumíte a podepsali byste je?

Na závěr se můžete opět vrátit k původní otázce:

  • Měly by mít ženy možnost volby, zda chtějí rodit doma (za přítomnosti porodní asistentky) nebo v nemocnici?

Nechte třídu opět tajně či veřejně hlasovat.

Zvažte, zda bude pro studenty přínosné, když jim na závěr ukážete, jak končí proslov pana Knedlíka v pojetí scénáristy a výtvarníka Vojtěcha Maška (viz strip U porodu_all).

 

Autorka lekce: Nina Rutová

 

Materiál k výuce

U porodu

Soubory k tisku

  • Poslat
  • Tisk

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
Obrázkové CAPTCHA
Vložte znaky zobrazené na obrázku.