Třífázový rozhovor je kooperativní diskusní aktivita, při které se studenti postupně vystřídají ve třech rolích: 1) informují skupinu o tom, co je zaujalo, a odpovídají na položené otázky, 2) kladou otázky, 3) zapisují klíčové informace. Všechny tyto role slouží k nácviku specifických dovedností, potřebných k vyprávění či prezentaci, k diskusi a k zápisu z mluveného slova.
Třífázový rozhovor pomáhá:
- formulovat znalost – názor – postoj;
- dodržovat pravidla dialogu (naslouchání, tázání, shrnování);
- tříbit myšlení a diskusní techniky.
Postup:
Rozdělíme skupinu do trojic. Pro snadnější vysvětlení učební situace se studenti mohou ve trojicích označit písmeny A, B, C. Určíme čas, který chceme diskusi věnovat (obvykle je to celkem 15-20 minut) a vybídneme skupiny, aby se rozhodly, jakým způsobem si časovou dotaci rozdělí a jak budou ve skupině kontrolovat čas, aby se ke slovu dostali rovnoměrně všichni.
Popis tří fází:
Student A hovoří o tom, co ho zaujalo (odpovídá na otázku/otázky), student B se doptává na podrobnosti, student C zapisuje klíčové odpovědi studenta A na papír a na závěr shrne nejpodstatnější informace.
B hovoří o tom, co ho zaujalo (odpovídá na otázku/otázky), C se doptává na podrobnosti , A zapisuje klíčové odpovědi B na papír a na závěr shrne nejpodstatnější informace.
C hovoří o tom, co ho zaujalo (odpovídá na otázku/otázky), A se doptává na podrobnosti, B zapisuje klíčové odpovědi C na papír a na závěr shrne nejpodstatnější informace.
Následuje prezentace pro celou třídu, ve které trojice shrnou, co je zaujalo a o čem (i pro ostatní spolužáky snad zajímavém) ve skupince diskutovali. Oporou jim může být zápis, který při práci vznikl.
Pravidla pro třífázový rozhovor:
- Přijmi postupně všechny role v třífázovém rozhovoru.
- Odpovídej na otázky, když na tebe přijde řada, a promýšlej je z různých stran. I když nebudeš vědět, co odpovědět, snaž se přesto vymyslet možnou odpověď.
- Navazuj na informace a odpovědi partnerů ze skupiny a rozvíjej je, nebo uveď argumenty pro jiný názor.
- Mluv k věci a neodbíhej od tématu.
- Nezasahuj do řeči tomu, kdo je právě na řadě s odpovídáním.
- Naslouchej pozorně, když zrovna nejsi na řadě s mluvením.
- Dělej si poznámky z mluvené řeči.
- Ujisti se o tom, zda jsi správně zapsal/a myšlenku kolegy/kolegyně.
Metodu zpracovala: Nina Rutová