Argumentační esej je významnou reflexivní pomůckou, která by měla následovat až po důkladném studiu problematiky, odpovědné přípravě a sběru argumentů i protiargumentů (například pomocí T-grafu), nejlépe dokonce až po debatě s ostatními, ať již jsou to laici nebo odborníci. V argumentačních esejích totiž autor buduje anebo brání určité stanovisko přinášením argumentů pro, ale i proti. Psaní argumentačního eseje je snazší, když si pisatel umí představit čtenáře a imaginárně s nimi komunikuje už při psaní (viz příklad níže).
Argumentační esej pomáhá:
- vyhodnotit informace vztahující se k problému;
- přemýšlet o problému z různých úhlů pohledu;
- obhájit své stanovisko s použitím argumentů pro a proti;
- formulovat přesně, krátce, výstižně.
Části argumentačního eseje:
- Název
- Tvrzení (stanovisko k nějakému problému)
- Argumenty (důvody pro tvrzení)
- Důkazy pro argumenty
- Východisko
- Protiargumenty
- Vyvrácení protiargumentů
- Závěr (výhled nebo otevřená otázka)
Používaná spojení: beru na vědomí, zastávám stanovisko, podle mého názoru, po prostudování materiálů, látky…
Argumenty: Myslím si, … bylo by lepší, kdyby ……… je dobře, že ……………
Protiargumenty: Ale možná, že kdyby byl …………. třeba by nebyl……………….
Závěr: Došel jsem k závěru, …………proto si myslím,…………… zastávám názor, …
Příklad:
NÁZEV: TVRZENÍ: DŮVODY PRO TVRZENÍ: DŮKAZY: VÝCHODISKO: PROTIARGUMENT: VYVRÁCENÍ: ZÁVĚR – VÝHLED: Na začátku jsem tvrdila, že budeme-li žáky a studenty vést k psaní argumentačních esejů i ve svém oboru, budeme sami lépe vědět, co máme ve svém předmětu učit. Mít nějakou znalost, znamená mít také odpovědnost. Nevytrhujme tedy znalosti z kontextu a netvařme se, že výchova je jen věcí rodiny. „Každá znalost rozšiřuje obzory a rozšíření obzorů znamená rozšíření prostoru, ve kterém se může odehrávat volba, to znamená realizace mé svobody.“ (Dr. Vojtěch Eliáš, Rodina a škola 10/2012) |
Tak schválně: zkuste vybrat dostatečné množství zásadních otázek ve svém oboru a možná, že teprve při hledání odpovědí se svými studenty společně zjistíte, bez jakých znalostí se neobejdete, čemu je třeba se kvůli nalezení správných odpovědí učit a naučit. (Proč to vše? Možná proto, aby byl život na naší planetě pro všechny snesitelnější.)
Metodu zpracovala: Nina Rutová