Akademická debata je vzdělávací aktivita, která učí studenty kriticky myslet, dobře formulovat a dodržovat pravidla diskuse. Účastníci debaty jsou rozděleni na dva týmy s úkolem hájit určité stanovisko. Po dohodnutém čase si týmy vymění role a zastávají opačný názor. V akademické debatě jde tedy o výběr a studium zdrojů k určitému tématu, nácvik argumentace, dodržování pravidel diskuse a vhled do problému z obou protichůdných stran.
Doporučení: Před akademickou debatou dvou týmů je vhodné zařadit do výuky nejprve T-graf, do něhož si shromažďuje argumenty k protichůdným stanoviskům každý sám, případně ve dvojici.
Pravidla akademické debaty jsou poměrně jednoduchá. Dva týmy mají jedno téma, ale dva názory. Po důkladné přípravě zpracované kupříkladu do T-grafu lze losovat, který tým bude v prvém kole zastávat to či ono stanovisko. V dalším kole se mohou stanoviska týmů vyměnit.
Uvažování o různých pohledech na problematiku nutí utvářet si k nim vlastní postoj založený na informacích, jejichž správnost si studenti ověřují.
Je důležité, aby týmy vzaly na vědomí pravidla diskuse s nimiž přichází učitel (moderátor) nebo pravidla nejprve sami spoluutvářeli. Např. pravidlo. Řečníci jednotlivých týmů se postupně střídají. Než zazní protiargument, je třeba dát protilehlé straně na vědomí, že jsem porozuměl/a naposledy vyřčenému stanovisku, což znamená neurážlivým způsobem parafrázovat, co jsem slyšel/a naposledy z úst „protivníka“ … .
O to, zda debatéři dodržují pravidla diskuse, dbá moderátor. Tuto roli může zastávat učitel, případně poučený student.
Akademická debata pomáhá:
1) při práci se zdroji:
- efektivně vyhledávat informace;
- rozeznat užitečné materiály od neužitečných a spolehlivé zdroje od nespolehlivých.
2) při debatě:
- se podívat na problém oboustranně;
- přehledně strukturovat argumenty a opírat je o důkazy;
- pozorně naslouchat myšlenkám soupeře a pohotově a věcně na ně reagovat;
- přijít s co nejsilnějšími argumenty;
- argumenty nejen vymyslet, ale i jasně a přesvědčivě je prezentovat;
- respektovat opačný názor.
Metodu zpracovala: Nina Rutová